Mısır Sulama Yetiştiriciliği

Mısır Sulama Yetiştiriciliği
1 Ekim 2023Yorum Yap
Mısır Sulama Yetiştiriciliği

Mısır Sulama yetiştiricilerinin karşılaştığı zorluklar

Mısır Sulama bitkisi; su, bitki besin maddeleri ve güneş ışığına yüksek ölçüde tepki verir. Güneş ışığı kontrol edilemez bir unsurken, sulama ve gübrelemeyi kontrol etmek elinizdedir. Salma ve pivot sulama gibi sulama yöntemleri belirli bir düzeyde kontrol sağlasa da, bu gibi yöntemler suyu oldukça verimsiz ve nispeten düzensiz dağıtan sistemlerdir. Bu durum toprak çeşidi farklılaştıkça daha net şekilde ortaya çıkar, kalite ve yüksek verime ulaşmanızı zorlaştırır. Bu sulama yöntemleri ayrıca, eğimli arazilerde veya düzgün şekilli olmayan arazilerde kullanılamaz.

Akıllı sulama bu konuda ne gibi faydalar sağlar?

Akıllı sulama, su ve besin maddelerini, bitkinin gelişim evresine göre,  her bir bitkinin kök bölgesine belirli miktarlarda direkt ulaştırarak daha fazla kontrol edebilmenizi sağlar. Çoğu arazi için uygun olup her tür topografya, arazi boyutu ve toprak türüne göre uygulanabilir. Böylelikle, toprak nemi ve bitki besin maddesi seviyesini optimum koşullarda tutabilirsiniz.

Ayrıca, sulama sisteminize dijital kontrolörler ekleyerek, tarla ve iklim verilerini toplayabilir, bitkinin büyüme esnasındaki verim gelişimini izleyebilir ve uygun müdahaleleri yapabilirsiniz. Dolayısıyla nerede olursanız olun ister dane, ister silajlık, ister tohumluk ya da tatlı mısır üretimi yapabilir her sezon yüksek verimli ve en üst kalitede mısır hasadı yapabilirsiniz. Üstelik karlılığınızı daha da artırabilirsiniz.

“Netafim’in toprak altı damla sulama sistemi sayesinde işgücümüzü minimum seviyeye çektik aynı zamanda otomasyon sistemleri ile arazimizin her bir noktasına aynı oranda su verebiliyoruz,tek bir noktadan kontrolünü sağlayabiliyoruz.” 

admin Websitesi